Komórki macierzyste zastosowanie w kosmetyce

Przemysł kosmetyczny rozwija się niezwykle szybko i prężnie, proponując nam coraz ciekawsze rozwiązania i produkty , których cel jest jeden odmłodzić i opóźnić procesy starzenia. Zadanie jest bardzo ambitne zważywszy iż starzenie się jest procesem naturalnym i wpisanym w jestestwo człowieka. Proces starzenia w pewnym sensie rozpoczyna się już w momencie narodzin. Jeśli chodzi o starzenie się skóry rozpoczyna się on przeważnie w momencie osiągnięcia przez człowieka wieku około 21 lat. Należy jednak zauważyć iż jedne typy cer starzeją się szybciej inne wolniej. Duży wpływ na szybkość starzenia się mają uwarunkowania genetyczne jak i środowiskowe. To w jaki sposób się odżywiamy, jaki prowadzimy tryb życia odbija swoje piętno na naszej skórze .

Przełomem w walce z postępującym starzeniem się są komórki macierzyste. Przeprowadzone dotąd badania napawają optymizmem. W związku z czym przemysł kosmetyczny chętnie po nie sięga i wypuszcza na rynek kolejne produkty zawierające komórki macierzyste.

Siła komórek macierzystych tkwi w tym iż są one najbardziej pierwotnymi komórkami budującymi organizm czy to rośliny , zwierzęcy czy ludzki. Posiadają one zdolność do samo odnawiania się jak również różnicowania się i specjalizowania się w poszczególne typy komórek potomnych. Kosmetologia więc sięgnęła po ich niesamowite właściwości i wykorzystuje je zarówno w zabiegach przeprowadzanych w gabinetach kosmetycznych jak również do produkcji kremów. W gabinetach medycyny estetycznej wykorzystuje się komórki macierzyste pochodzące z krwi pacjenta przy mezoterapii igłowej. Są one bardzo dobrze tolerowane przez organizm gdyż są jego naturalnym elementem. Wykazują one niebywałą skuteczność w walce ze zmarszczkami a także w procesach odnowy skóry. Stymulują one skórę do produkcji kolagenu i elastyny jak również w znaczący sposób spowalniają procesy starzenia się.

Jak już wspomniałam na rynku dostępne są również produkty kosmetyczne w postaci głównie kremów do twarzy które w swoim składzie zawierają komórki macierzyste. Należy jednak uczciwie napisać iż nie są to żywe komórki macierzyste a tylko pozyskane z nich ekstrakty. Jest to z całą pewnością spowodowane tym iż zabrania tego ustawa o kosmetykach , która jednoznacznie zabrania stosowania substancji biologicznie aktywnych pochodzenia zwierzęcego i ludzkiego w kosmetykach. W związku z tym ekstrakty komórek pochodzenia roślinnego zawarte w kremach są pochodzenia roślinnego. Należy również powiedzieć iż ich skuteczność jest nadal podważana i jak dotąd jej skuteczność nie jest w 100 procentach potwierdzona.

Jedno można powiedzieć z całą pewnością komórki macierzyste są niezaprzeczalnie wielkim przełomem w pielęgnacji skóry i wielką jej przyszłością co z pewnością pokarzą kolejne lata. To w jakim zakresie zechcecie Państwo z nich korzystać zależy tylko i wyłącznie od Was.

 

 

Informacja

Porady zamieszczone na blogu mają charakter informacyjny. Przed ich zastosowaniem warto skonsultować je z doświadczoną kosmetyczką.

Tekst

Tekst