Jak dbać o paznokcie.

Bycie zadbaną kobietą nie jest proste kiedy codziennie piętrzą się przed nami kolejne problemy do rozwiązania. Dzieci, dom i praca zawodowa to duże wyzwanie, które pozostawia bardzo niewiele czasu na poddawanie się zabiegom pielęgnacyjnym nawet tym w zaciszu własnego domu.

Nasze dłonie narażone są szczególnie podczas codziennych obowiązków zwłaszcza tych domowych. Pranie, sprzątanie, zmywanie naczyń to tylko nieliczne z zajęć, które wysuszają skórę dłoni i niszczą płytkę paznokciową. Płytce paznokciowej najbardziej szkodzą detergenty. Aby się przed nimi chronić najlepiej jest natłuszczać skórę dłoni i zakładać rękawice ochronne przed każdym zmywaniem. Niestety wiele pań nie stosuje takiej ochrony. Starajmy się też wybierać te detergenty, które są łagodniejsze. W codziennej pielęgnacji zrezygnujcie też z pilników metalowych na rzecz papierowych lub szklanych. Są one delikatniejsze dla płytki nie „szarpią” jej tak. Piłując paznokcie warto pamiętać by robić to zawsze w jednym kierunku. W ten sposób unikniemy rozdwajania się paznokci. Nie wycinajcie także skórek. W zamian stosujcie kremy zmiękczające skórki.

Najprostszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest moczenie paznokci w oliwie z oliwek. Wystarczy nieco pogrzać oliwę i gotowe. 10-15 minutowa kąpiel regularnie przeprowadzana potrafi zdziałać cuda. Do takiej kąpieli warto dodać nieco kropel cytryny, która rozjaśni przebarwienia nie tylko na płytce paznokciowej ale także na skórze dłoni.

Jeśli wasze paznokcie są matowe i chcecie nadać im połysku warto przygotować maseczkę ze startego ogórka, połowy wyciśniętej cytryny i połowy jabłka. Ogórka i jabłko należy zetrzeć na tarce a cytrynę wycisnąć . Paznokcie należy zanurzyć w miseczce z maseczką lub nałożyć na dłonie. Maskę należy trzymać około 20 minut a po tym czasie zmyć letnia wodą. Po masce warto wetrzeć w paznokcie i dłonie krem do pielęgnacji dłoni lub po prostu oliwę. Po kilku takich zabiegach płytka paznokciowa powinna odzyskać połysk.

Paznokcie często są kruche i łamliwe. Tu z pomocą może przyjść nam siemię lniane. Należy je zalać wodą i gotować tak długo aż uzyskamy konsystencję gęstej papki swoistego rodzaju kleiku. Należy paznokcie zanurzać w letnim kleiku przez około 20 minut a następnie zmyć ją letnią wodą.

Na poprawę kondycji paznokci wpływa również żelatyna spożywcza. Zaleca się więc spożywanie galaretek lub po prostu moczenie paznokci w kąpieli z żelatyny spożywczej. Sama żelatyna nie jest droga więc taka kuracja nie jest kosztowna a pierwsze rezultaty są już widoczne po około 2 tygodniach.

Przed zrobieniem sobie któregokolwiek z zabiegów pielęgnacyjnych warto dłonie przygotować przeprowadzając peeling. Aby był on naturalny należy użyć łyżki lub dwóch tłustego kremu np. Nivea i dodać do niego łyżeczkę cukru. Krem wraz z drobinkami cukru wmasowywać w skórę dłoni i paznokcie. Zabieg taki pozwoli usunąć stary naskórek i ułatwi przenikani składników odżywczych z domowych maseczek.

Pamiętajcie też by w okresie zimowym unikać nawilżających kremów do rak lub na bazie gliceryny. Wystawione dłonie na mróz lub wiatr szybko ulegną wysuszeniu co może spowodować ich swędzenie, pieczenie a nawet pękanie.  

Podziel się!

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Informacja

Porady zamieszczone na blogu mają charakter informacyjny. Przed ich zastosowaniem warto skonsultować je z doświadczoną kosmetyczką.

Tekst

Tekst